Zuzana Taucová

Rádi bychom Vám pomohli, ale…nechceme!

6. 11. 2013 11:46:00
Chci se s vámi poradit, jsem blázen já, nebo oni? Já jsem matka samoživitelka, tuto cestu jsem si jak už to tak bývá, nenaplánovala, ale stane se. Sama jsem od třetího měsíce těhotenství. A sama jsem zvyklá se o všechno starat, ono mi taky nic jiného nezbývá. Navíc zbytek mojí primární rodiny žije 150 km daleko.

Oni jsou úřad, kde mám trvalé bydliště. A oni jsou ti, kteří nabízejí rodičům či samoživitelům pomoc při návratu do práce, protože nemají státní jesle. Pomoc nabízejí formou příspěvku na jesle soukromé, protože je jasné, že to je nemalá zátěž, zejména pro samomatku. Když jsem to objevila, zajásala jsem, pro tentorkát bych byla schopná přijmout svoji neschopnost zaplatit jesle sama a pomocnou ruku bych ráda přijala, jenže...

Jenže se nechci vrátit do práce k zaměstnavateli a začínám podnikat, zkrátka dělat to, co mě baví, naplňuje a od čeho si časem slibuji více času na syna, jakož i svobodu rozhodování a nějaké normální, fajn peníze. Mno, a to je prosím pěkně problém. Dovoluji si podnikat a stavět se na vlastní nohy, zatímco jsem stále ještě zaměstnanec. Co na tom, že pracuju každý týden od pondělí do pátku, žel bohu, formálně jsem na mateřské, OSVČ mám jako činnost vedlejší.

Můj pohled - jsem ideální žadatel či adept. Jsem samoživitelka, co se týče výše příjmů, to také splňuji, pracuji každý den, kromě víkendů. Co by mohlo být výmluvnější než to, že syn do jeslí chodí, i přesto, že peníze na ty jesle jsem si půjčila? Jsem snad v situaci, kdy bych synovi platila jesle proto, abych se mohla procházet po parku?

Jejich pohled – jsem na mateřské, a můžu si sedřít kůži, můžu se snažit jak chci a o co chci, mám smůlu, jsem na mateřské! Což v praxi znamená to, že odvody mi platí zaměstnavatel, kdybych neměla OSVČ jako vedlejší činnost, platím si je sama. Jinak jsem rodič, co se vrací do práce, potřebuje pomoc, nemá dostatečné příjmy, pracuje od pondělí do pátku každý týden, ale... jsem na mateřské! Hanba mi!

Ještě chci dodat, že tuto pomoc schválila rada, je to akt dobré vůle, nemá oporu v zákonech. Chápu to tedy dobře, že jsem byla označena jako nevhodný žadatel, se nedá chápat jako akt dobré vůle? A výpoveď v práci zatím dávat nehodlám, jsem na začátku podnikání a samo nevím, jak to půjde. Věřím, že to půjde, jinak bych to nedělala, ale můžu to nyní brát za bernou minci? Sama se synem?

Tak ja nevím.... No, beru si z toho ponaučení, že spolehnout se můžu opět jen a pouze na sebe, jako to ostatně dělám již dlouho. A že vše je o lidech... Ale věřím, že úředníci Prahy 6 jsou přesvědčeni o tom, že udělali správnou věc, jinak by ji asi nedělali, že? A proto jim jistě nevadí ani tato forma reklamy.

A vy mi prosím přejte hodně štěstí při podnikání, díky!

PS: nemám dostatek nějakých íček, nemůžu reagovat v diskuzi. Pane Malíčku..díky.) A paní Ulrichové taky díky. Co se týče budoucnosti, jsem optimista. Myslím, že nic jiného mi nezbývá... .)) Na dávky mrknu, alespoň nějaká sleva na jesle tím pádem by mohla být, při přelití prostředků.

Pane Klaudo, jak jste si asi všiml, začínám. Kartičky mám doma ani ne týden. Ono se to možná nezdá, ale práce zabere nějaký čas .) Příprava všeho, schůzky, stránky, všechno.

Paní Baloghová, můj rodičovský příspěvek za říjen, listopad a prosinec, činí průměrně 6000 Kč/měsíc. Je to málo? Je to moc? Kolik platíte za nájem a za jídlo vy?

Pane Ráži, samozřejmě že nikdo nemůže za to, že je někdo jiný sám, že je nemocný, že je na vozíčku, že je starý. Já se také snažím postarat sama o sebe, což snad je pochopitelné. Mohla jsem si vzít nejnižší mateřskou a domáhat se příspěvků kde se dá, místo toho se stavím na vlastní nohy. To je špatně?

Pane Šejnoho, doporučuji Vám přečíst si blog znova. Kolik jsem toho už se státu vysála? Miliony?

A nakonec pane Provazníku a paní Sládková - zajímavý pohled, rodičovský příspěvek jako odměna za starost o dítě. Kolik byste si za 24 hodinovou službu 7 dní v týdnu řekli vy? Při nejvyšším rodičovském příspěvku je to 16 Kč/hodinu. V úplných rodinách to tak často je, žena má příspěvek na náklady spojené s péčí o dítě. V neúplných se z něj pak platí nájem, jídlo, energie, telefon, internet, plínky...

Tak a konec vyprávění, jde se pracovat.)

Autor: Zuzana Taucová | karma: 33.03 | přečteno: 10268 ×
Poslední články autora